Окончателното ръководство за лозаризма

Окончателното ръководство за лозаризма

Окончателното ръководство за лозаризма

Blog Article



Актуално Политика и факти Министерство на земеделието, храните и горите

Лозарството е занаят и като всеки такъв си има тънкости. Изисква много практика, докато го овладееш, но и не малко теоретични знания относно спецификите за отглеждането на добра реколта грозде: място за засаждане, почва, климат, капково напояване, пръскане против вредители и резитба с качествени лозарски инструменти. Нека проследим някои от тях… Свързани продукти

Капковото напояване дава възможност за контролирано водоподаване, благодарение на което лозето получава оптималното количество вода, от което се нуждае. Към нея може да се добави също торов инжектор, чрез който да се торовнасят полезни вещества.

Автор(и):  проф. д-р Борис Наков, Аграрен университет Пловдив; проф. д.с.н. Венелин Ройчев, Аграрен университет, Пловдив

Одгледувањето на виновата лоза и производството на грозје и вино на просторите на Македонија има многувековна традиција. Доказ за тоа се и многубројните археолошки ископини, артефакти и преданија кои укажуваат дека на овие простори виновата лоза го следела развојот на човекот низ просторот и времето, притоа преживувајќи различни биолошки, еколошки и економски промени.

Лозарството во Македонија било застапено уште пред нашата ера, бидејќи постојат некои тогашни записи за одгледување на лозите и користење на виното. Словените, кога се населиле на нашите простори затекнале лозови насади од староседелците.

“Климатичните промени ускоряват този процес”, казва Курсей за Си Ен Би Си и припомня, че през последните години производителите е трябвало да се справят с градушки, пролетни мразове и суши, които засягат реколтата.

  Най-големите предимствата на капковото напояване са:

Пролетното засаждане се приема у нас като по-масова практика. Най-добре е то да се извърши през втората половина на март и лозарство началото на април, щом е възможно да се работи.

Во овој период воведени се и сортите кои се застапени до денес, како: вранец, каберне совињон, мерло, бургундец црн, рајнски ризлинг, италијански ризлинг, шардоне, темјаника и многу други.

Автор: Юлиана Стоичкова Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството.

С оглед на това, че се очаква сушата и по-високите от обикновено температури да стават все по-интензивни заради климатичните промени, някои производители се опитват да намерят креативни решения, надявайки се да намалят използването на вода.

По време на вегетацията е нужно обилно да се полива, защото при засушаване корените задържат растежа на леторастите.

На много младите лозови растения им е необходима много рохкава почва, за да развият мощна коренова система.

Report this page